Funkcja ładowacza idealnie zgrana z modelem Massey Ferguson 5S.

Ładowacz czołowy to niezbędne urządzenie do realizacji zadań specjalnych - wyładunku i załadunku surowców (takich jak np. piasek, żwir) lub towarów (np. ziemniaki, buraki) oraz do prac transportowych w obrębie gospodarstwa. Nowoczesne ciągniki serii 5S zostały specjalnie zaprojektowane aby maksymalnie współpracować z urządzeniem typu ładowacz i to właśnie tym możliwościom zawdzięczają swoją funkcjonalność i coraz większą popularność wśród użytkowników.

ciągnik Massey Ferguson 5S na czarnym tle | https://inthehouse.pl/

Czas przekonać się o niezwykłej mocy nowego modelu Massey Ferguson. Z tego artykułu dowiesz się: 

 1. Rodzaje silników w najnowszych modelach MF. 
 2. Co skrywa pokrywa silnika MF 5S.
 3. Rodzaje skrzyń biegów.
 4. Funkcjonalność ciągników MF - zastosowane technologie. 
 5. Kompatybilność z ładowaczem czołowym - dlaczego nowy Massey Ferguson serii 5S jest stworzony do zadań specjalnych.
 6. Gdzie możesz kupić traktor Massey Ferguson 5S.


1. Rodzaje silników w najnowszych modelach MF. 

 

Seria 5S obejmuje pięć modeli ciągników o zróżnicowanej mocy silnika - od 105 KM do 145 KM. Ta niezwykła moc jest uzyskiwana z 4-cylindrowego silnika AGCO Power o pojemności 4.4 l. 


2. Co skrywa MF 5S.

 

Kluczem do powstania traktora z mocno pochyloną ku dołowi maską, było umieszczenie pod nią jak najmniejszej liczby podzespołów - te niezbędne do pracy pojazdu zostały pogrupowane i odpowiednio ułożone. Modele serii 5S skrywają pod maską:

 • Pakiet chłodnic - został ułożony w pochylonej pozycji, by zmieścić się pod pokrywą silnika
 • Zoptymalizowany system przepływu powietrza - traktor zyskuje większe osiągi
 • Filtr powietrza - osadzony blisko kabiny, tuż nad silnikiem. Jego ułożenie nieco utrudnia wyjęcie układów, bo lewy boczny wspornik ładowacza kończy się na wysokości filtra. Wydostanie komponentów wymaga nieco gimnastyki.


Tytułowe traktory cieszą się popularnością wśród miłośników “prawdziwego” diesla. Silnik nie jest obudowany osprzętem odpowiedzialnym za oczyszczanie spalin - jest pozbawiony nawet EGR-u. Zamiast niego zastosowano technologię SCR All-in-One, w której wykorzystuje się:

 • Katalizator utleniający (DOC)
 • Katalizator selektywnej redukcji katalitycznej (SCR)
 • Katalizator sadzy (SC - znany jako filtr DPF)


Elementy układu oczyszczania spalin znajdują się po prawej stronie pojazdu częściowo pod obudową. Dodatkowym atutem traktorów serii 5S jest ukrycie rury wydechowej tuż za słupkiem kabiny. Takie ułożenie komponentów nie zmniejsza widoczności oraz uskutecznia bezpieczną jazdę i wykonanie manewrów. 

 

3. Rodzaje skrzyń biegów.

 

Inżynierowie Massey Ferguson zaprojektowali skrzynie biegów, które w 100% wykorzystują potencjał drzemiący w silnikach traktorów serii 5S. Możemy wybrać spośród skrzyń biegów:

 • Dyna 4 - 16/16 z 4 półbiegami
 • Dyna 6 - 24/24 z 6 półbiegami


Niezależnie od mocy silnika i rodzaju skrzyni biegów, najnowsze modele MF są dostępne w trzech wariantach wyposażenia:

 • Essential - zmiana biegów odbywa się przy użyciu dźwigni umieszczonej na prawej konsoli
 • Efficient, Exclusive - zmiana biegów odbywa się przy użyciu dżojstika Multipad umieszczonego na podłokietniku


Każdy wariant jest wspomagany dwoma systemami:

 • Speedmatching - wybiera najlepsze, optymalne przełożenie 
 • Autodrive - wybiera przełożenie zależnie od obciążenia traktora i prędkości jazdy


Dodatkowym atutem traktorów serii 5S jest sześciobiegowa przekładnia doposażona w Super Creeper, dzięki któremu możliwa jest jazda w trybie pełzającym z prędkością minimalną 70 m/h (na kołach 34 calowych) lub 80 m/h (na kołach 38 calowych). 

Dla nieco dalszych wypraw stworzono skrzynię Dyna 6 Super Eco 24x24 semi-powershift. To komponent idealny do pokonania znacznych odległości. Jego zastosowanie pozwala rozwinąć prędkość do nawet 40 km/h. 

Tradycyjna i Super Eco skrzynia biegów znajdują się na lewo od kolumny kierowcy i pozwalają na zmianę kierunku jazdy z możliwością regulacji stopnia jej agresywności. 

Dodatkowym elementem jest dźwignia rewersora elektrohydraulicznego - pozwala na zmianę biegów w płaszczyźnie góra-dół oraz wybór biegu jałowego.

Chcesz porozmawiać o najnowszym modelu MF 5S? Już teraz zamów rozmowę z naszym doradcą.
 

ciągnik Massey Ferguson 5S - wnętrze ciągnik Massey Ferguson 5S z zewnątrz ciągnik Massey Ferguson 5S podczas załadunku ciągnik Massey Ferguson 5S z zewnątrz w trakcie jazdy

4. Funkcjonalność ciągników MF - zastosowane technologie.


Inżynierom Massey Ferguson zależało na maksymalnym usportowieniu bryły pojazdu i zwiększeniu komfortu użytkowania. W traktorach serii 5S zdecydowano się na kabinę 6 - słupkową, która odkryła nowe oblicze kompaktowości:

 • Mniejsze skrzydło drzwiowe - gwarantuje łatwe otwieranie i niweluje ryzyko uszkodzenia uchylonych drzwi w wąskich przejazdach.
 • Uchylne boczne szyby - alternatywa dla osób, które nie przepadają za klimatyzacją.
 • Nowe koło kierownicy - identyczne jak w serii 8S. Metalowa, przywodząca na myśl wyposażenie sportowych pojazdów kierownica podbiła serca rolników, o czym świadczy częstotliwość zakupu tego komponentu u dealera.
 • Deska rozdzielcza - znajduje się nad kierownicą i stanowi świetny podgląd danych operacyjnych na kolorowym ekranie.


W wersji Efficient i Exclusive zamontowano terminal DataTronic 5 do zarządzania funkcjami ciągnika, kompatybilny z ISOBUS. Dodatkowo:

 • MF Guide - Automatyczne prowadzenie
 • MF Section - Kontrola sekcji pracy
 • Rate Control - Zmienne dawkowanie na podstawie mapy aplikacyjnej


Dla większej przejrzystości danych oferowany jest system Fieldstar 5 do obsługi ISOBUS, z funkcją wspomagania rolnictwa precyzyjnego. Dostępne są także systemy rejestracji danych:

 • MF TaskDoc
 • Task DocPro


Automatyczne prowadzenie
Zastosowanie tego systemu znacząco ułatwia wykonanie zadań wymagających precyzji. Automatyczne prowadzenie umożliwia pracę z dokładnością od 30 do nawet 2 cm. 
Zamawiając nowy ciągnik Massey Ferguson należy pamiętać, że nie ma możliwości montażu prowadzenia automatycznego u dealera - jest to możliwe tylko w zakładzie produkcyjnym. 


5. Kompatybilność z ładowaczem czołowym - dlaczego nowy Massey Ferguson serii 5S jest stworzony do zadań specjalnych.


Wprowadzona do traktorów funkcja Smart Loader umożliwia zliczanie cykli pracy ładowacza, dokładne ważenie ładunku i sumowanie wagi wszystkich przetransportowanych towarów. Smart Loader jest obsługiwany z poziomu terminala Data Tronic 5 w modelach o wyposażeniu Efficient i Exclusive. Te specyfikacje oznaczają wyposażenie ciągnika w dwa dżojstiki:

 • dżojstik główny Multipad
 • dżojstik obsługi ładowania oraz zmiany kierunku jazdy i półbiegów. Można go wykorzystać do sterowania przednim TUZ-em i przypisać do konfigurowalnego przycisku.


Traktory Massey Ferguson serii 5S są bardzo zwrotne i świetnie nadadzą się do pracy na niedużym terenie. Świadczy o tym czterometrowy promień skrętu. Dodatkowo zastosowano rozwiązania techniczne i technologiczne, które ułatwiają pracę z ładowaczem czołowym:

 • Głęboko ścięta maska - świetna widoczność ładunku niezależnie od jego położenia
 • Sprzęgło w hamulcu - szybsza i bardziej wydajna praca, dzięki użyciu tylko pedału hamulca do zatrzymania pojazdu
 • Pompa hydrauliczna LS o wydajności 110 l/min - umożliwia wydajną pracę mechanizmów hydraulicznych
 • Dach Visioline - dach z panoramą. Umożliwia obserwację ładunku nawet w maksymalnym unosie. 


6. Gdzie możesz kupić traktor Massey Ferguson 5S.


Debiutujące 21 grudnia 2020 roku na rynku maszyn rolniczych, traktory serii 5S szybko zostały okrzyknięte godnym następcą serii 5700S, której modele skrywały pod maską maksymalnie 135 KM. Nowe ciągniki Massey Ferguson są nie tylko mocniejsze, ale także mogą poszczycić się najlepszymi technologiami. 

Szukasz ciągnika, który jest kompatybilny z ładowaczem czołowym? Zależy Ci na uniwersalnej maszynie, która sprawdzi się w każdej sytuacji? W salonie dealera Kachniarz w Gołaczowie niedaleko Chojnowa, znajdziesz traktor na miarę potrzeb Twojego gospodarstwa. Już teraz zamów rozmowę z naszym doradcą.

Wróć do wszystkich wpisów Skontaktuj się z doradcą